Co oznacza numer VIN?

Numer VIN, czy inaczej numer nadwozia, jest to numer nadawany dla każdego pojazdu przez jego producenta. W jego 17 znakach zakodowanych jest wiele informacji o samochodzie. W tym artykule pokażę, co oznacza numer VIN, gdzie go można znaleźć oraz po co w ogóle jest on potrzebny.

Co oznacza numer VIN?

Numer VIN w jednej formie występuje już od 1981r. i musi składać się 17 znaków. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dla poprawy czytelności oraz ograniczenia pomyłek w numerze nie wolno używać liter i, Q, O. Stosuje się także tylko wielkie litery alfabetu angielskiego oraz cyfry arabskie (1-9)

Numer VIN można ogólnie podzielić na 3 części:

Część 1

Co oznacza numer VIN człon pierwszy

Pierwszy człon oznacza producenta samochodu. Składa się zwykle z dwóch lub trzech znaków. Przykładowo VF1 oznacza Renault. Warto zaznaczyć, że jeden producent może mieć przypisane kilka kodów np. 1FM, 1FD, 1FC, 1FB itd.  oznaczają Ford Motor Company.
Bardzo często osoby zajmujące się sprawdzaniem samochodów przed kupnem lub mechanicy, potrafią po tym członie określić markę samochodu

Część 2

co oznacza numer VIN - człon drugi

Część druga składa się z kolejnych 6 znaków, koduje m.in. silnik, dane techniczne czy wyposażenie. Niestety, w przypadku tego członu producenci mają dowolność, dlatego aby rozkodować informacje zawarte w tej części trzeba skorzystać z dekodera VIN. Przykładowo dekoder dla BMW znajduje się pod adresem: mdecoder a dla samochodów Opel: opelvindekoder

Część 3

co oznacza numer VIN - człon trzeci

Część trzecia to numer seryjny konkretnego egzemplarza. Najczęściej jest to numer nadawany kolejnym samochodom wychodzącym z produkcji. Ostatnie znaki w numerze VIN to zawsze liczby.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Jeżeli wiesz już co oznacza numer VIN przyszła pora na pokazanie gdzie można go znaleźć.

Elementy konstrukcyjne

Numer VIN jest najczęściej wybijany na elementach, których nie da się w łatwy sposób wymienić. Każdy marka, a nawet model może posiadać numery w innych miejscach, ale najczęściej znajdują się one w komorze silnika m.in. na wzmocnieniach bocznych, kielichu amortyzatora, czy przegrodzie czołowej. W większości samochodów VIN znajduje się także w dolnej części szyby czołowej od strony kierowcy.

VIN na samochodzie

Tabliczki znamionowe

Numer VIN znajduje się także na tabliczkach znamionowych, czy innych nalepkach. Najczęściej znajdują się one na słupku B, w komorze silnika czy w bagażniku (grupa VAG).

Aby poznać dokładną lokalizację numerów VIN w samochodzie można skorzystać z instrukcji obsługi lub poszukać takich informacji na stronach internetowych (np. fora).

gdzie jest tabliczka znamionowa

Dowód rejestracyjny

Numer VIN znajduje się na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego w polu E.

Gdzie jest numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Karta pojazdu

W karcie pojazdu VIN znajduje się w na pierwszej, laminowanej stronie.

Książka serwisowa

W książce serwisowej numer  jest zapisywany najczęściej na jednej z pierwszych stron, w zależności od konkretnej marki. Jest on zapisywany zwykle odręcznie przez pracownika podczas wydawania nowego samochodu.

gdzie znaleźć VIN

Dokumenty OC

Numer nadwozia znajduje się także na dokumentach OC, np umowie, czy certyfikacie ubezpieczenia.

ubezpieczenie OC

Faktury

W poszukiwaniu numeru VIN warto zajrzeć do faktur za serwis i naprawy samochodu.

Komputer diagnostyczny

Numer można również odczytać z komputera diagnostycznego, jest on zwykle zapisywany w wielu sterownikach.

numer VIN w komputerze diagnostycznym

Ustawienia samochodu

W wielu nowszych samochodach numer VIN można odczytać po wejściu w ustawienia.

ustawienia samochodu

Do czego jest potrzebny numer VIN?

Numer VIN można przyrównać do numeru PESEL, który nadawany jest każdej osobie. W systemie ASO właśnie pod tym numerem zapisuje się przebyte serwisy, naprawy, a także akcje serwisowe. Mechanicy potrzebują numeru VIN do znalezienia konkretnych części, które zostały zastosowane w egzemplarzu. Jest on także bardzo przydatny podczas zakupu samochodu używanego, bo właśnie dzięki niemu można sprawdzić, czy samochód ma zapisane szkody lub sczytać zapisane przebiegi

Mam nadzieję, że rozjaśniłem, co oznacza numer VIN. Podczas sprawdzania samochodu zawsze korzystamy z VINu, aby określić wyposażenie, czy poznać jego historię. Zobacz, jak wygląda sprawdzenie samochodu przez naszych ekspertów. 

Reader Interactions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *